Dentálna hygiena
Dentálna hygiena predstavuje prevenciu pred vznikom zubných kazov, zápalov a predčasným starnutím zubov. Vykonáva ju dentálny hygienik, resp. bežný stomatológ.
Prečo absolvovať dentálnu hygienu?
Dentálna hygiena sa skladá z niekoľkých úkonov. Najdôležitejším z nich je osvojenie si správnej techniky čistenia zubov, ktorú vám vysvetlí a rovno aj predvedie dentálny hygienik. Vysvetlí vám, ako správne zuby čistiť, ako si vybrať správnu zubnú kefku a zabezpečí vašim zubom komplexnú hygienu.
Štandardne sa skladá z nasledujúcich úkonov:
- analýza stavu chrupu. Dentálny hygienik prezrie vaše zuby a bude vás informovať, ktorý je v akom stave.
- vysvetlí vám a nacvičí s vami správnu techniku čistenia zubov,
- zo zubov odstráni povlak a zubný kameň,
- zabezpečí liečbu mäkkých tkanív,
- u detí sa vykonáva aj tzv. pečatenie fisúr (jamky v stoličkách sa zalejú špeciálnou hmotou, keďže tam vzniká zubný kaz najčastejšie),
- poradí vám, akú zubnú či medzizubnú kefku si vybrať.
Ako často absolvovať dentálnu hygienu?
Stomatológovia odporúčajú absolvovať toto profesionálne čistenie zubov a poradenstvo aspoň každých 6 mesiacov. Vďaka pravidelnej dentálne hygiene odborníkom budete mať:
- zdravší, belší úsmev,
- menšie riziko vzniku zubného kazu,
- menšie riziko vzniku povlaku a predčasného starnutiu chrupu.
Kedy začať s dentálnou hygienou?
Začať s dentálnou hygienou sa odporúča čo najskôr – ideálne už v detskom veku. Pre dieťa by mal byť prvý kontakt so stomatológom pozitívnym zážitkom a preto je vhodné začať s dentálnou hygienou. Dieťa si s veľkou pravdepodobnosťou vybuduje traumu ak navštívite ambulanciu až s bolesťou.
Čo zahŕňa poradenstvo v dentálnej hygiene?
Dentálny hygienik by vám okrem kompletného detailného vyčistenia zubov a zubného kameňa mal poskytnúť aj náležité informácie k ďalšej starostlivosti o váš chrup. Ukáže vám správnu techniku umývania zubov, keďže tá je kľúčová v predchádzaní zubným kazom či zápalom. Poradí vám, aký typ kefky si zaobstarať – najkvalitnejšie sú zubné kefky s menšou hlavicou a mäkkými, hustými štetinami rovnakej dĺžky. Tvrdá, lacná kefka môže spôsobiť obrúsenie zubnej skloviny. Ku kompletnej ústnej hygiene zubov patrí aj medzizubná kefka a zubná niť. Najdôležitejšie je čistenie zubov večer.