Ako liečiť citlivosť zubov
Citlivosť zubov trápi až 1 z 8 ľudí pričom u žien je to dvakrát tak často ako u mužov. Prejavuje sa miernym tlakom na zuby či bolesťou ako reakcia na vonkajší podnet. Podnetom najčastejšie býva studená či teplá látka (napr. nápoj) alebo aj mrazivý vzduch. Až v 75% prípadoch spôsobuje bolesť studený podnet.
Citlivosť zubov je liečiteľná, je možné ju zmierniť, ale aj odbúrať úplne. V prvom rade sa zamerajte na príčiny, ktoré u vás mohli spustiť citlivosť zubov. Môže ísť dokonca aj o obyčajné škrípanie zubami v noci, ktoré si ani neuvedomujete.
Ako vzniká citlivosť zubov?
Najčastejšou príčinou citlivosti zubov je opotrebovaný povrch zubnej skloviny a odhalené zubné kŕčky. Citlivosť môže byť aj sprievodným znakom niektorého z ochorení zubov – napr. zápalu kostnej drene. Ďalšími príčinami je zubný kaz, prasknutý zub či zle upevnená zubná výplň. Krátkodobá citlivosť zubov vzniká aj pri bielení zubov – táto forma citlivosti je však neškodná a nijako neovplyvňuje zdravie zubov. Po bieliacej kúre zmizne.
Stimulmi citlivosti najčastejšie bývajú:
- studené alebo teplé nápoje a potraviny,
- mrazivý vzduch,
- citrusy,
- kyseliny (potravinové, žalúdočné).
Spôsoby liečby citlivých zubov
Existuje viacero spôsobov, ako odstrániť váš problém s citlivými zubami. Najlepšie je začať u svojho zubára či dentálneho hygienika – opýtajte sa na jeho odborné rady. Niekedy to, čo pomôže vám, nemusí pomôcť inému pacientovi.
- Správna technika čistenia zubov – voľte mäkké zubné kefky a zuby nedrhnite, ale čistite jemnými, krúživými pohybmi. Tvrdé zubné kefky a silný tlak na zuby a ďasná sú príčinou citlivosti zubov.
- Vyhnite sa kyslým potravinám a nápojom – všetky druhy citrusov, džúsy, červené víno a dokonca aj jablká. Toto sú zložky potravy, ktoré by ste mali obmedziť v prípade, že sa neviete zbaviť citlivosti zubov.
- Zubné pasty a ústne vody na citlivé zuby – značka Crest ponúka hneď niekoľko možností, ktoré vám vedia pomôcť s citlivými zubami, napr. pasta Crest Pro-Health SENSITIVE + ENAMEL SHIELD. Pri pravidelnom, neprerušovanom používaní vám môžu pomôcť aj dlhodobo.
- Riešte nočné škrípanie so zubami. Existujú zubné dlahy, ktoré dokážu v noci vaše zuby ochrániť.
- Výplň koreňových kanálikov je tiež jednou z možností, ktorú vám váš stomatológ pravdepodobne navrhne.
- Nechajte si ošetriť ustupujúce ďasná.